Budżet domowy- od czego zacząć?

Budżet domowy- od czego zacząć?

Czym jest budżet domowy?

Budżet domowy to nic innego jak zestawienie przychodów i wydatków, w ujęciu tygodniowym, miesięcznym i rocznym. Pozwala nam na kontrolowane wydawanie pieniędzy oraz przygotowanie się do nadprogramowych kosztów.

Jego prowadzenie, mimo, że na początku wymaga poświęcenia czasu i  zmiany nawyków, to finalnie prowadzi nas do wymiernych korzyści. W końcu wiemy co dzieje się z naszymi finansami i bierzemy za to pełną odpowiedzialność. Koniec z bezmyślnym wydawaniem pieniędzy!

Czy tego chcesz?

Wiele osób na samą myśl o planowaniu i spisywaniu wydatków czuje przerażenie „To skomplikowane”, albo wręcz odwrotnie „Nie jest mi to potrzebne. Wszystko mam w głowie”.

Tylko jakoś trudno mi w to uwierzyć, że pamiętasz na co wydałaś pieniądze, a co lepsze ile dana rzecz kosztowała.
A stąd już krótka droga do utraty kontroli na finansami i skutki w postaci wyrzutów sumienia, kart kredytowych, debetów, pożyczek od męża i rodziny.

A więc, aby rozwiać Twoje wątpliwości, od razu poddam analizie powody, które mogą blokować Cię przed rozpoczęciem prowadzenia budżetu domowego.

Czy stworzenie budżetu jest skomplikowane?

Uwierz, że nie. Spisywanie kosztów i przychodów, będzie po prostu czymś nowym dla Ciebie i musisz wyrobić sobie nawyk zajmowania się swoimi pieniędzmi.

A jeśli mi się nie uda?

Daj sobie prawo do popełniania błędów i bieżącego korygowania budżetu, tym bardziej jeśli nigdy tego nie robiłaś. Dopiero się uczysz i tak naprawdę po pierwszym miesiącu będziesz widziała na co tak naprawdę wydajesz pieniądze. I to szczegółowo!

Jakoś sobie poradzę!

Nie wątpię, ale pomyśl o tym, że może być jeszcze lepiej. Nie zostawiaj swoich pieniędzy przypadkowi. Budżet domowy jest naprawdę dla wszystkich. Nieważne czy jest bizneswoman, Panią domu, czy pracujesz na etacie.
Po prostu znajdź swoje „po co”, czyli cel, dla którego powinnaś zająć się swoimi pieniędzmi.

Zanim zaczniesz…

Ogólnie rzecz ujmując, prowadzenie budżetu podyktowane jest pragnieniem zmiany obecnej sytuacji. Chcemy kontrolować wydatki, wyjść z zadłużeń czy w końcu zacząć oszczędzać. Aby jednak tak się stało, musisz pamiętać o innych czynnikach wpływających na efektywne zarządzanie budżetem:

Konsekwencja w działaniu-czyli świadome zmierzanie do ustalonego celu. Działanie według ustalonego planu.

Systematyczność-nie odpuszczanie, poświęcanie określonego czasu w ciągu dnia lub tygodnia na analizę bieżącej sytuacji finansowej.

Zdecydowane działanie-stałe podnoszenie wiedzy w zakresie zarządzania pieniędzmi(książki, kursy, szkolenia, dedykowane strony czy grupy).

i najważniejsze;)

Przyzwolenie na błędy-może się zdarzyć, że systematyczność i konsekwencja będzie na różnych poziomach i nie zawsze wszystko będzie szło po Twojej myśli. Ważne, aby w takich momentach wyciągnąć wnioski i pójść dalej.

Pamiętaj, że stworzenie budżetu domowego (najprawdopodobniej) będzie dla Ciebie czymś nowym, dlatego warto dać sobie czas i nie poddawać się przy pierwszym niepowodzeniu. Dzięki takiemu podejściu, wyrobisz w sobie nowy nawyk. Nawyk zarządzania swoimi pieniędzmi. A przecież o to w tym wszystkim chodzi. Prawda?:)

Jak widzisz wiele zależy od Ciebie. Twojego celu i nastawienia do jego realizacji. Dlatego jeśli czujesz, że pora wziąć sprawy w swoje ręce, koniecznie przygotuj budżet na grudzień.

A w jaki sposób to zrobić, dowiesz się już w następnym wpisie.

Gotowa?

Agnieszka Lisowska Ekspert edukacji finansowej

2 komentarze do “Budżet domowy- od czego zacząć?

  1. Serdecznie polecam Agnieszkę ❤️ i szkolenia które prowadzi ❤️. Jest Niesamowita ❤️, posiada ogromną wiedzę teoretyczną i co najważniejsze praktyczną. Jest bardzo konkretna w swoim działaniu i także mobilizuje z niesamowitą , zdrową empatią, też z poczuciem humoru. Są Mega Efekty po szkoleniach z Agą ❤️👌💪🔥👍

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry