Budżet domowy krok po kroku

Budżet domowy krok po kroku

Jak zaplanować swoje finanse?

Nowy miesiąc to doskonały moment, aby przygotować budżet domowy. Dlatego dzisiaj przygotowałam dla Ciebie kilka cennych rad, które są warto wykorzystać tworząc swoje finansowe zestawienie na grudzień.

Dzięki budżetowaniu będziesz szczegółowo wiedziała, na co wydajesz pieniądze, co pozwoli Ci je kontrolować. Nauczysz się rozróżniać rzeczywiste wydatki od zachcianek, ale jednocześnie nie zapominając o przyjemnościach. Tak naprawdę wiele zależy od Twojego celu. Jeśli należysz do osób, które żyją od pierwszego do pierwszego, to konieczne będzie namierzenie tzw. „czarnych dziur”, a następnie ich stopniowa eliminacja. A może żyjesz na całkiem dobrym poziomie, tylko jakoś nie widać oszczędności. Tak naprawdę nie ma to znaczenia. Prowadząc budżet sama doskonale będziesz wiedziała, czego oczekujesz. Wystarczy tylko systematyczność, konsekwencja oraz przyzwolenie na błędy ( o czym pisałam w ostatnim wpisie).

 

A więc jak powinien wyglądać budżet domowy?

W pierwszej kolejności, warto zastanowić się jaka forma będzie dla Ciebie najlepsza. Kartka, excel, a może aplikacja ?Tak naprawdę nie ma to znaczenia. Ważne jest natomiast, aby prowadzenie budżetu było przyjemne i proste. Ja osobom początkującym najczęściej polecam zwykłą kartkę i długopis. I nie dlatego, że pozostałe formy uważam za trudne. Tylko zauważyłam, że wpisując w różnego rodzaju aplikacje czy excel, mamy więcej wymówek, aby w ogóle zacząć. Trzeba przecież odpalić laptopa, telefon, a często po pracy, najzwyczajniej w świecie nie mamy na to ochoty.

Wpisując w zeszyt (stary babciny sposób)chociażby na początku, po pierwsze mamy świadomość , że o to namacalnie przed naszymi oczami, czarno na białym rysuje się nasza prawdziwa sytuacja finansowa. Koniec chowania głowy w piasek. A po drugie dużo łatwiej i przyjemniej jest nam usiąść w naszym ulubionym fotelu z kubkiem kawy czy herbaty i w spokojnej atmosferze w końcu zrobić audyt naszych finansów.

Z czego składa się budżet?

Struktura budżetu to KOSZTY, które dzielą się na stałe i zmienne oraz PRZYCHODY.

Koszty stałe, to nic innego jak nasz codzienne wydatki: żywność, chemia, transport, rachunki, kredyty, wydatki na dzieci, kieszonkowe itd. Tutaj proponuję również dodać takie wydatki jak ubezpieczenie domu czy auta. Z doświadczenia wiem, że pomimo iż OC jest obowiązkowe, to jakoś często nie jesteśmy na nie przygotowani finansowo. Dlatego, zamiast dzień przed płatnością, zastanawiać się skąd wziąć pieniądze, wystarczy ubezpieczenie wrzucić do wydatków stałych i  odkładać określoną sumę pieniędzy. Np. jeśli na OC wydajemy 800 zł, to podzielmy tę kwotę na 12 miesięcy i odkładajmy  miesięcznie ok. 67 zł. Tak będzie nam po prostu łatwiej.  Koszty stałe to kategoria, która jest naprawdę szeroka. Od Twoich codziennych potrzeb zależy, co w tym obszarze uwzględnisz.

Koszty zmienne, to m.in wizyty u lekarza, leki, prezenty, odzież, obuwie, rozrywka (kino, wyjście do restauracji czy teatru), zakup mebli, sprzętu RTV/AGD, remont mieszkania czy wyjazd z rodziną.

Jak to wszystko połączyć?

Wszystkie wydatki, tj. stałe i zmienne uwzględniamy w tabeli, a następnie zapisujemy jaką kwotę planujemy przeznaczyć na każdą podkategorię. Świadomie wpisałam „planujemy”, ponieważ jeśli dopiero zaczynasz prowadzić budżet to wcześniej nie rejestrowałaś wydatków. Tak naprawdę dopiero po 2 – 3 miesiącach będziesz dokładanie wiedziała ile i na co wydajesz pieniądze.

Wydatki  stałe i zmienne, stanowią pierwszą kolumnę Twojego budżetu (wpisujesz w niej planowane kwoty), kolejną  kolumną będą  wydatki rzeczywiste (gdzie będziesz dokładanie wpisywała, ile rzeczywiście wydałaś pieniędzy, np. na żywność), a ostatnią część będą stanowić przychody, czyli umowa o pracę, zlecenie, świadczenia na dzieci, przychody z najmu itd.

Przygotowując budżet domowy już tego samego dnia, będziesz wiedziała czy wymaga on większej analizy. Sumujemy kolumnę wydatków planowanych i porównujemy z naszymi przychodami. Jeśli  przynajmniej wstępnie kolumna wydatków jest mniejsza niż kolumna przychodów, to jesteś na właściwej drodze. Jednak kiedy  wydatków jest więcej niż przychodów to koniecznie musisz je ograniczyć, tak abyś nie musiała korzystać z pożyczek i kart kredytowych.

Analiza paragonów

Niezbędne w prowadzeniu budżetu, jest zbieranie oraz analizowanie paragonów. Jeśli wcześniej tego nie robiłaś, to teraz jest właśnie ten moment. Każdego dnia weryfikuj paragony, a umieszczone na nich produkty/usługi  dopasuj do wyżej wymienionych podkategorii, np.: Zakupy żywność: chleb-3,5 zł, masło-5 zł itp.(możesz wpisywać w zeszycie, a w budżecie już ogólne kwoty). Każdego dnia także podsumuj kategorię a następnie zrób podsumowanie tygodniowe i na koniec miesięczne. Taka szczegółowość pozwoli Ci od razu się zorientować czy idziesz zgodnie z planem.

Przeglądanie paragonów ma także drugi ważny cel, jakim jest wyszukiwanie tzw. „czarnych dziur” w budżecie. Bardzo często kupujemy produkty pod wpływem emocji, promocji lub po prostu nawykowo. I to właśnie te nieprzemyślane, drobne wydatki są powodem naszego dołka finansowego.

Jeśli już posiadasz jakieś paragony, znajdź dla nich miejsce. Koperta, pudełko itp., najważniejsze, aby mieć je wszystkie w jednym miejscu. Od dzisiaj nic nie umknie Twojemu oku. Znajdź chwilę i z długopisem w ręku przeglądnij każdy z nich. Czy jest coś co Cię zaskoczyło? A może wydajesz zbyt dużo na używki, niezdrowe jedzenie lub kupujesz zbyt duże zapasy, które potem i tak wyrzucasz ze względu na datę ważności. Czy zaskoczyła Cię cena danego produktu? Większość z nas zagląda pobieżnie na paragon, a gdy zaczynamy weryfikować pozycje krok po kroku okazuje się, że cena znacznie różni się od tej na półce. Często przy kilku towarach może wyjść całkiem spora kwota, którą nadpłaciliśmy.

Jak widzisz prowadzenie budżetu to naprawdę nic trudnego, dlatego zamiast zastanawiać się, gdzie podziały się Twoje pieniądze lub narzekać na swój los, po prostu zacznij prowadzić ewidencję swoich przychodów i wydatków.

Aby jeszcze bardziej zachęcić Ci do prowadzenia budżetu zapoznaj się z jego korzyściami: https://kobietaifinanse.pl/jakie-korzysci-daje-nam-budzet-domowy/

Powodzenia!

Agnieszka Lisowska Ekspert edukacji finansowej

Jeden komentarz do “Budżet domowy krok po kroku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry