ZADZWOŃ TERAZ

SZKOLENIA STACJONARNE ORAZ ONLINE W ZAKRESIE EDUKACJI FINANSOWEJ

INFO@KOBIETAIFINANSE.PL

+48 721 827 902

Boże Narodzenie to z jednej strony czas radości i spotkań w gronie rodzinnym, a z drugiej strony czas pełen wydatków i nadwyrężania domowego budżetu. Dlatego w tym świątecznym okresie nasze
Dzisiaj mam dla Was cudowną wiadomość! Redakcja czasopisma "Businesswoman & life" nominowała moją firmę oraz markę Kobieta i finanse w kategorii "Lider profesjonalnego wsparcia w zakresie planowania finansowego" w ramach
21 czerwca 2022 miałam przyjemność być gościem jako "Kobieta inspirująca" w projekcie Kobiet zmieniających BNP Paribas. W trakcie wywiadu opowiedziałam o swojej ścieżce zawodowej, o wzlotach i upadkach, i o

Najnowsze publikacje:

Strefa wiedzy

23 maja 2022

Budżet domowy - od czego zacząć?

Budżet domowy to nic innego jak zestawienie przychodów i wydatków, w ujęciu tygodniowym, miesięcznym i rocznym. Pozwala nam na kontrolowane wydawanie pieniędzy oraz przygotowanie się do nadprogramowych kosztów.

 

Jego prowadzenie, mimo, że na początku wymaga poświęcenia czasu i zmiany nawyków, to finalnie prowadzi nas do wymiernych korzyści. W końcu wiemy co dzieje się z naszymi finansami i bierzemy za to pełną odpowiedzialność. Koniec z bezmyślnym wydawaniem pieniędzy!

 

Czy tego chcesz?

 

Wiele osób na samą myśl o planowaniu i spisywaniu wydatków czuje przerażenie „To skomplikowane”, albo wręcz odwrotnie „Nie jest mi to potrzebne. Wszystko mam w głowie”.

Tylko jakoś trudno mi w to uwierzyć, że pamiętasz na co wydałaś pieniądze, a co lepsze ile dana rzecz kosztowała.


A stąd już krótka droga do utraty kontroli na finansami i skutki w postaci wyrzutów sumienia, kart kredytowych, debetów, pożyczek od męża i rodziny.

 

A więc, aby rozwiać Twoje wątpliwości, od razu poddam analizie powody, które mogą blokować Cię przed rozpoczęciem prowadzenia budżetu domowego.

 

Czy stworzenie budżetu jest skomplikowane?

 

Uwierz, że nie. Spisywanie kosztów i przychodów, będzie po prostu czymś nowym dla Ciebie i musisz wyrobić sobie nawyk zajmowania się swoimi pieniędzmi.

 

A jeśli mi się nie uda?

 

Daj sobie prawo do popełniania błędów i bieżącego korygowania budżetu, tym bardziej jeśli nigdy tego nie robiłaś. Dopiero się uczysz i tak naprawdę po pierwszym miesiącu będziesz widziała na co tak naprawdę wydajesz pieniądze. I to szczegółowo!

 

Jakoś sobie poradzę!

 

Nie wątpię, ale pomyśl o tym, że może być jeszcze lepiej. Nie zostawiaj swoich pieniędzy przypadkowi. Budżet domowy jest naprawdę dla wszystkich. Nieważne czy jest bizneswoman, Panią domu, czy pracujesz na etacie.


Po prostu znajdź swoje „po co”, czyli cel, dla którego powinnaś zająć się swoimi pieniędzmi.

Zanim zaczniesz…

 

Ogólnie rzecz ujmując, prowadzenie budżetu podyktowane jest pragnieniem zmiany obecnej sytuacji. Chcemy kontrolować wydatki, wyjść z zadłużeń czy w końcu zacząć oszczędzać. Aby jednak tak się stało, musisz pamiętać o innych czynnikach wpływających na efektywne zarządzanie budżetem:

 

Konsekwencja w działaniu - czyli świadome zmierzanie do ustalonego celu. Działanie według ustalonego planu.

 

Systematyczność - nie odpuszczanie, poświęcanie określonego czasu w ciągu dnia lub tygodnia na analizę bieżącej sytuacji finansowej.

 

Zdecydowane działanie - stałe podnoszenie wiedzy w zakresie zarządzania pieniędzmi(książki, kursy, szkolenia, dedykowane strony czy grupy).

 

i najważniejsze;)

 

Przyzwolenie na błędy - może się zdarzyć, że systematyczność i konsekwencja będzie na różnych poziomach i nie zawsze wszystko będzie szło po Twojej myśli. Ważne, aby w takich momentach wyciągnąć wnioski i pójść dalej.

 

Pamiętaj, że stworzenie budżetu domowego (najprawdopodobniej) będzie dla Ciebie czymś nowym, dlatego warto dać sobie czas i nie poddawać się przy pierwszym niepowodzeniu. Dzięki takiemu podejściu, wyrobisz w sobie nowy nawyk. Nawyk zarządzania swoimi pieniędzmi. A przecież o to w tym wszystkim chodzi. Prawda? :)

 

Jak widzisz wiele zależy od Ciebie. Twojego celu i nastawienia do jego realizacji. Dlatego jeśli czujesz, że pora wziąć sprawy w swoje ręce, koniecznie przygotuj budżet na grudzień.

A w jaki sposób to zrobić, dowiesz się już w następnym wpisie.

 

Gotowa?

 

 

~ Agnieszka Lisowska (ekspert edukacji finansowej)

 

Agnieszka Lisowska z siedzibą w Wilkowie 1A, 58-125 Pszenno, NIP: 8842300899, REGON: 385500365.

 

Treści zawarte na tej stronie są wyłącznym wyrazem tożsamości autora i nie stanowią „rekomendacji” w przepisach Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji szczegółowych rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć jest zalecane.

Obowiązek informacyjny przed połączeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz) 

Sprawdź również  Regulamin sklepu >>

 

 

Realizacja:  Plutowski.pl

INFO@KOBIETAIFINANSE.PL

+48 721 827 902