SZKOLENIA STACJONARNE ORAZ ONLINE W ZAKRESIE EDUKACJI FINANSOWEJ
Najnowsze publikacje:
Strefa wiedzy
Czy dziecko powinno posiadać swoje pieniądze? Jeśli chcemy, aby dziecko nauczyło się zarządzać pieniędzmi, powinniśmy wprowadzić kieszonkowe. Z naszego punktu widzenia, czyli rodzica, niewiele się zmienia. Część kwoty, którą do tej pory wydawaliśmy na swoją pociechę, po prostu trafia bezpośrednio w jego ręce. Natomiast po stronie dziecka, zaczyna się dziać i to bardzo dużo…
Co to oznacza?
Dziecko bierze odpowiedzialność za swoje decyzje finansowe. Uczy się oszczędzać oraz klasyfikować wydatki, a także ponosi konsekwencje nietrafionych zakupów, czy zakupów pod wpływem emocji. Pisząc wprost, rozwijamy inteligencję finansową naszej pociechy. Jest to niezwykle ważne, ponieważ, nie ma lepszej nauki, niż tej popartej swoim doświadczeniem. Jeśli od małego będziemy edukować dziecko w kwestii finansów, tym większe szanse , że poradzi sobie z pieniędzmi w przyszłości. Dlatego zamiast omijać ten temat szerokim łukiem, warto zastanowić się co wziąć pod uwagę planując kieszonkowe dla dziecka i zacząć od najbliższego miesiąca
Od jakiego wieku kieszonkowe?
Tak naprawdę wszystko zależy od gotowości Twojego dziecka oraz zasobności Twojego portfela. Z mojego doświadczenia wynika, że dobrym momentem na rozpoczęcie edukacji finansowej poprzez dawanie kieszonkowego to wiek 5-6 lat. W tym wieku dzieci chętnie już nawiązują rozmowy na temat pieniędzy, a radością dla nich jest samodzielna płatność w sklepie. Zaczynają zwracać też uwagę na to jakie, kwoty otrzymują, np. od rodziców czy dziadków.
Natomiast jeśli do tej pory nie poruszałaś ze starszym dzieckiem czy nastolatkiem kwestii pieniędzy, to nic straconego. Po prostu ustal zasady i zacznij działać. Z początku mogą się pojawić opory u naszego dziecka, zwłaszcza jeśli wcześniej nikt nie uczył go zarządzania pieniędzmi. Jednak uwierz, że systematyczność i konsekwencja po obu stronach, szybko przyniesie efekty, ale o tym w dalszej części wpisu.
Zasady kieszonkowego
Zasady przyznawania kieszonkowego powinno być ustalane i wyjaśniane dziecku w momencie jego wprowadzania. Nie może dojść do sytuacji, że działasz pod wpływem emocji i zmieniasz np. datę wypłaty lub wysokość kieszonkowego co miesiąc, bez istotnego powodu. Ucząc dziecko czy nastolatka zarządzać pieniędzmi, musimy pamiętać, że jesteśmy dla niego przykładem. Dlatego, fakt, że w ogóle wprowadziliśmy wypłaty kieszonkowego pokazuje nas jako osoby, które umiejętnie zarządzają budżetem domowym. Jeśli natomiast nie ma zasad, trudno będzie Ci się także do czegokolwiek odnieść w przypadku, kiedy to dziecko, np. roztrwoni pieniądze w jeden dzień.
A więc co wziąć pod uwagę?
Porozmawiajcie z dzieckiem jakie wydatki będą pokrywane z kieszonkowego, tak aby uniknąć nieporozumień. Podejmijcie decyzję jakie koszty dziecko będzie ponosiło ze swojego kieszonkowego. Tutaj warto się zatrzymać i dostosować odpowiedzialność zarządzania pieniędzmi adekwatnie do wieku pociechy. Zastanówcie się, czy z kieszonkowego Wasze dziecko, będzie opłacało sobie wyjście ze znajomymi , kosmetyki, ciuchy, czy jednak będzie to kwota pozwalająca pokryć bieżące zakupy, typu bułka czy picie do szkoły.
Małe dzieci
Ustalcie czy na zakupach dziecko samo będzie musiało sobie kupić np. gazetkę, czy jednak przeznacza pieniądze na drobniejsze zakupy, lizaki, lody czy inne zachcianki( tym sposobem można szybko wyeliminować słodycze).
Nastolatkowie
Jeśli sprawa dotyczy nastolatka dobrze, aby dać mu „wolną rękę” w zarządzaniu swoimi pieniędzmi. Świadomość , że musi/może kupić sobie np. wymarzone buty czy bluzę, spowoduje , że zacznie oszczędzać. Do tego zainteresuje się tym za ile kupuje i będzie szukać promocyjnych cen. Nie bójcie się, że nastolatek z euforii roztrwoni otrzymane pieniądze ,bo nawet jeśli tak się stanie, będzie to dobra nauczka dla niego na przyszłość. Ważne jest aby kwota kieszonkowego zmieniała się się wraz z wiekiem dziecka oraz z jego wydatkami.
Co jeszcze?
Kolejną zasadą jest systematyczne wypłacanie kieszonkowego. Tak jak my otrzymujemy wynagrodzenie czy inne wpływy w określonym dniu miesiąca, tak samo powinniśmy traktować i uwzględnić w budżecie wypłatę dla naszego dziecka. W innym przypadku nikt nie będzie traktował tego poważnie…
Kieszonkowe powinno wystarczyć dziecku na umówiony okres. Jeśli dziecko wyda wcześniej pieniądze, nie przekazujemy kolejnej kwoty Chyba, że ustalicie „pożyczki”. W sytuacji, kiedy dziecko wykorzysta całość kieszonkowego, będzie mogło od Was pożyczyć część pieniędzy…Ale tutaj liczy się Wasza konsekwencja i ustalone reguły. W kolejnym tygodniu czy miesiącu dziecko otrzymuje pomniejszone kieszonkowe o tę kwotę…Taka dobra lekcja na przyszłość. Przecież jeśli nasze dzieci wejdą w dorosłość i zaczną same zarabiać , nikt nie wypłaci im kolejnego wynagrodzenia w jednym miesiącu…A korzystanie z pożyczek, no cóż…dziecko szybko odczuje, że lepiej nie pożyczać.
Korzyści
Dając kieszonkowe pozwalajmy dziecku na planowanie wydatków oraz oszczędzanie, tak aby samodzielnie nauczyło się podejmować decyzję w temacie finansów. Jest wiele opcji do wyboru: założenie konta z możliwością oszczędzania, czy po prostu odkładanie 10 % z kieszonkowego na określony cel. Pieniądze możecie odkładać także do koperty, skarbonki czy słoika. Radość dziecka przy uzbieraniu całej sumy, np. na klocki lego bezcenna, a nastolatek, który może sobie kupić wymarzone buty? Chyba sama już widzisz dumę w jego oczach. To pomoże zrozumieć dziecku czy nastolatkowi jak ważne jest odkładanie pieniędzy. Nasze dzieci uczą się kontrolować swoje wydatki, czego efektem stają się gromadzone oszczędności.
A teraz bardzo ważna kwestia. Kieszonkowe nie powinno być uzależnione od zachowania dziecka. Być może zdarzy się sytuacja, kiedy będziesz chciała ukarać swoje dziecko zabraniem kieszonkowego. Od razu napiszę, że to nie jest dobre rozwiązanie. Dlatego też tak ważne jest ustalenie tych zasad.
Podsumowując
Rozmawiajmy z dziećmi o pieniądzach. Brak choćby podstawowej wiedzy na ten temat, w przyszłości może wpędzić młodego człowieka w ogromne tarapaty…Jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za edukację finansową swoich dzieci, dlatego nie zostawiajmy tego jakże ważnego obszaru, przypadkowi.
Powodzenia!
~ Agnieszka Lisowska (ekspert edukacji finansowej)
Agnieszka Lisowska z siedzibą w Wilkowie 1A, 58-125 Pszenno, NIP: 8842300899, REGON: 385500365.
Treści zawarte na tej stronie są wyłącznym wyrazem tożsamości autora i nie stanowią „rekomendacji” w przepisach Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji szczegółowych rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć jest zalecane.
Obowiązek informacyjny przed połączeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)
Sprawdź również Regulamin sklepu >>
Realizacja: Plutowski.pl