KOBIETA I FINANSE
AGNIESZKA LISOWSKA
SZKOLENIA STACJONARNE ORAZ ONLINE W ZAKRESIE EDUKACJI FINANSOWEJ
Najnowsze publikacje:
Strefa wiedzy
Temat pieniędzy to temat rzeka. Z jednej strony lubimy o nich rozmyślać i marzyć, a z drugiej unikamy działania. Nic dziwnego. Przecież nikt na co dzień nie uczy nas jak zarządzać swoim portfelem. Popełniamy więc dużo błędów. Od wydawania pieniędzy na rzeczy, których nie potrzebujemy po kompletny brak oszczędzania.
Jak więc zadbać o swoje finanse?
Skorzystaj z moich prostych wskazówek, a efekty miło Cię zaskoczą.
Znajdź swoje „dlaczego”
Nie zajmuj się swoimi pieniędzmi, tylko dlatego że stało się to modne. Nie działaj bez planu, po omacku, dla zasady.
Po prostu zacznij od odpowiedzi na te trzy ważne pytania:
- dlaczego chcesz zająć się finansami?
- na jakim etapie teraz jesteś?
- co chcesz zmienić?
To właśnie te odpowiedzi powinny stanowić Twój cel i motywować Cię do działania.
Zadbaj o wiedzę w zakresie finansów osobistych
Korzystaj z porad ekspertów, czytaj książki, zaglądaj na ciekawe blogi. Naprawdę sporo cennej wiedzy jest dostępnej w internecie. Zamiast siedzieć bezczynnie przed telewizorem lub nawykowo spędzać czas w social mediach, poświęć ten czas na zdobywanie informacji, które poprawią domowe finanse.
Zrób audyt wydatków
Na co wydajesz swoje pieniądze? Kupujesz pod wpływem emocji? A może często chwytasz się za głowę płacąc rachunek w sklepie?
Zwróć uwagę jak podchodzisz do wydatków i ile razy kupujesz nawykowo. Przeglądaj paragony i weryfikuj, które wydatki drenują Twój portfel. Niestety bardzo często nie przykładamy wagi do drobnych kwot, a to właśnie te w dużym stopniu wpływają na stan naszego konta. Planuj, zapisuj zwłaszcza kiedy wydajesz więcej niż zarabiasz, na zakupach korzystasz z kart kredytowych lub po prostu czujesz, że straciłeś kontrolę nad pieniędzmi.
Kontroluj swoje bankowe i poza bankowe zobowiązania
Weź pod lupę swoje kredyty , pożyczki, karty kredytowe, czyli wszystko to co może doprowadzić Cię do spirali zadłużenia. Dokładnie zapisz w jakiej wysokości płacisz raty, ile pozostało do spłaty a także czy spłacasz umowy terminowo.
Rosnący dług nie tylko może zrujnować Twój budżet domowy, ale także zdrowie. Zanim podpiszesz kolejną umowę kredytową prześpij się z decyzją i zastanów się:
- czy musisz skorzystać z tego rozwiązania?
- jaką konkretnie kwotę potrzebujesz?
- jaką ratę jesteś w stanie spłacać?
Nie wydawaj pieniędzy, których nie masz
Znasz to uczucie? Jeszcze premia nie wpłynęła na konto, a Ty już odczuwasz radość. W myślach zaczynasz układać cały plan, a raczej plany. Bo emocje biorą górę i tak naprawdę sam już nie wiesz czy spłacisz długi, czy pojedziesz na wakacje, czy po prostu raz zaszalejesz i zabierzesz całą rodzinę na zakupy. Dodatkowe pieniądze mogą wprowadzać taki właśnie myślowy chaos, a co za tym idzie szereg błędnych decyzji. A wszystko przez to, że w swoim codziennym portfelu mamy bałagan, który trudno nam opanować. Zanim więc premia czy nagroda trafi na Twoje konto, zajmij się bieżącym budżetem. Sprawdź czy wymaga „naprawy”. A dopiero po tym jak premia czy nagroda wpłyną na Twoje konto na spokojnie zastanów się się jakie masz dla nich i dla siebie rozwiązanie.
Zacznij prowadzić budżet domowy
Twoje wynagrodzenie nie jest premią, więc na Twoim koncie będzie co miesiąc. Zapisuj swoje rachunki, koszty i zestaw je ze swoim dochodem. Wszystko po to, aby sprawdzić czy jesteśmy na plusie czy minusie. A planowanie budżetu jest naprawdę proste i wcale nie wymaga skomplikowanych i rozbudowanych tabel. Chyba, że takie lubisz, wówczas możesz rozpisywać kategorie bardzo szczegółowo. Jeśli nie, to podziel ja na podstawowe grupy. Korzystaj z excela, aplikacji lub zwykłej kartki. Najważniejsze, aby wybrać łatwy i przyjemny sposób, który nas nie zniechęci do prowadzenia domowej księgowości.
Oszczędzaj
W całym tym oszczędzaniu, chodzi o to aby zacząć. Niestety za często skupiamy się na sprawach na które nie do końca mamy wpływ np. rosnące ceny czy wysokość wynagrodzenia lub zostawiamy oszczędzanie na sam koniec. Problem w tym, że nie traktujemy wówczas odkładania pieniędzy poważnie, a raczej nie wierzymy, że to możliwe. Co możesz zrobić? Jeśli do tej pory nie odkładałeś pieniędzy, zacznij już teraz i potraktuj oszczędności jak jeden z najważniejszych rachunków. Oznacza to, że wpłacasz określoną sumę pieniędzy na konto oszczędnościowe zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. Na początku zacznij nawet od najmniejszej kwoty, po to aby wprowadzić nowy nawyk. Nawyk oszczędzania.
Mam nadzieję, że te wskazówki będą dla Ciebie pomocne. Wdrażaj je w życie i dbaj o swoje finanse.
~ Agnieszka Lisowska (ekspert edukacji finansowej)
KOBIETA I FINANSE
AGNIESZKA LISOWSKA
Agnieszka Lisowska z siedzibą w Wilkowie 1A, 58-125 Pszenno, NIP: 8842300899, REGON: 385500365.
Treści zawarte na tej stronie są wyłącznym wyrazem tożsamości autora i nie stanowią „rekomendacji” w przepisach Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji szczegółowych rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć jest zalecane.
Obowiązek informacyjny przed połączeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)
Sprawdź również Regulamin sklepu >>
Realizacja: Plutowski.pl