ZADZWOŃ TERAZ

SZKOLENIA STACJONARNE ORAZ ONLINE W ZAKRESIE EDUKACJI FINANSOWEJ

INFO@KOBIETAIFINANSE.PL

+48 721 827 902

Dzisiaj mam dla Was cudowną wiadomość! Redakcja czasopisma "Businesswoman & life" nominowała moją firmę oraz markę Kobieta i finanse w kategorii "Lider profesjonalnego wsparcia w zakresie planowania finansowego" w ramach
Boże Narodzenie to z jednej strony czas radości i spotkań w gronie rodzinnym, a z drugiej strony czas pełen wydatków i nadwyrężania domowego budżetu. Dlatego w tym świątecznym okresie nasze
21 czerwca 2022 miałam przyjemność być gościem jako "Kobieta inspirująca" w projekcie Kobiet zmieniających BNP Paribas. W trakcie wywiadu opowiedziałam o swojej ścieżce zawodowej, o wzlotach i upadkach, i o

Najnowsze publikacje:

Strefa wiedzy

23 maja 2022

Majątek netto – kalkulator - oblicz swoją wartość

Wartość majątku netto, to naga prawda o tym ile wart jest nasz portfel. Jeśli więc do tej pory myślałaś, że ten poziom wyznacza wyłącznie to co posiadamy, np. dom, mieszkanie czy samochód to mam, złą wiadomość. Jesteś w błędzie. Wartość majątku netto jest czymś innym niż wartość posiadanego majątku. Bo posiadać możemy sporo, pytanie tylko jak to „sporo” wygląda w zestawieniu z naszymi kredytami…

 

 

Co by było, gdybyś musiała wszystko spieniężyć?

 

Wyobraź sobie, że z jakiegoś powodu musisz na stałe zamieszkać na drugim końcu świata. Zaczynasz nowe życie, więc sprzedajesz to co masz (swoje aktywa) i spłacasz wszystkie swoje zobowiązania. I właśnie w tym momencie może się okazać, że wartość netto Twojego majątku: jest na plusie, minusie lub równa się 0.O ile ta pierwsza opcja może być zadawalająca, o tyle dwie pozostałe jasno wskazują, że nasze zobowiązania są zbyt wysokie.

 

 

Jak obliczyć majątek netto?

 

Po pierwsze wypisz wszystkie składniki Twojego majątku, czyli AKTYWA: posiadane oszczędności, akcje, obligacje, lokaty bankowe, fundusze inwestycyjne, nieruchomości, wynajem lokalu, działka, konta emerytalne, inne aktywa posiadające wartość. Następnie określ aktualną wartość/cenę rynkową każdego aktywa, czyli kwotę za jaką możesz ten majątek szybko spieniężyć.

 

W kolejnym kroku stwórz listę swoich zobowiązań, czyli DŁUGÓW: kredyt hipoteczny, kredyt samochodowy, kredyty ratalne, kredyty konsumpcyjne, pożyczki, limity kredytowe, inne zadłużenia i każdemu z nich przypisujesz aktualną kwotę pozostałą do spłaty.

 

Dopiero mając zsumowaną wartość majątku oraz zsumowaną wartość zobowiązań, możesz zweryfikować ile wynosi Twój majątek netto.

 

W tym celu możesz posłużyć się poniższym wzorem:

 

WARTOŚĆ MAJATKU NETTO – WARTOŚĆ DŁUGÓW= MAJĄTEK NETTO

 

lub przygotowanym specjalnie dla Ciebie gotowym kalkulatorem:

 

KALKULATOR MAJĄTKU NETTO >>

 

 

Wartość netto, po co ją liczyć?

 

Powodów jest naprawdę wiele, ale chyba najważniejsze z nich to, aby:

- orientować się w naszej sytuacji finansowej,

- trzymać rękę na pulsie i nie zadłużać się ponad nasze możliwości.

 

A co zrobić kiedy nasza wartość jest ujemna?

 

Na pewno nie panikować. Po prostu zastanów się zanim podpiszesz kolejną umowę kredytową. Przygotuj budżet domowy i pilnuj swoich wydatków. Pamiętaj także, ze wartość majątku zmienia się w czasie, dlatego takie wyliczenie wykonuj przynajmniej raz na pół roku.

 

 

A teraz ?

Skorzystaj z załączonego kalkulatora i oblicz swój majątek netto!

 

 

~ Agnieszka Lisowska (ekspert edukacji finansowej)

Agnieszka Lisowska z siedzibą w Wilkowie 1A, 58-125 Pszenno, NIP: 8842300899, REGON: 385500365.

 

Treści zawarte na tej stronie są wyłącznym wyrazem tożsamości autora i nie stanowią „rekomendacji” w przepisach Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji szczegółowych rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć jest zalecane.

Obowiązek informacyjny przed połączeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz) 

Sprawdź również  Regulamin sklepu >>

 

 

Realizacja:  Plutowski.pl

INFO@KOBIETAIFINANSE.PL

+48 721 827 902