11 WSKAZÓWEK, JAK ZROBIĆ PORZĄDEK W BUDŻECIE DOMOWYM

11 WSKAZÓWEK, JAK ZROBIĆ PORZĄDEK W BUDŻECIE DOMOWYM

Jak poukładać domową księgowość, aby odzyskać kontrolę nad pieniędzmi? Co zrobić, aby pieniądze dosłownie nie przeciekały nam przez palce?

Wystarczy, że skorzystasz z moich rad i wdrożysz je w życie! To praktyczne wskazówki, które pozwolą Ci zapanować nad swoim portfelem oraz zrobią porządek w Twojej finansowej przestrzeni. Gotowa?

Krok pierwszy

Przejrzyj wszelką korespondencję  z banku, od ubezpieczycieli, wszystkie rachunki, umowy kredytowe itp. Następnie poukładaj je oddzielnie wkładając np. w koszulkę i opisując. Najlepiej przygotuj do tego osobny segregator i od teraz uzupełniaj  dokumentację na bieżąco.

Krok drugi

Otwórz swój portfel. Powyrzucaj karty rabatowe z których nie korzystasz(ewentualnie uprzednio mailowo odwołaj zgody na przetwarzanie danych), zniszcz lub oddaj do banku przeterminowane/zastrzeżone karty debetowe lub kredytowe. Wyciągnij wszystkie paragony. Od dzisiaj koniec ze składowaniem niepotrzebnych potwierdzeń i zbędnego plastiku.

Krok trzeci

Zweryfikuj swoje płatności. Czy pamiętasz, gdzie są podpięte Twoje karty? Niestety często kusimy się na darmowe okresy próbne czy subskrypcje, o których później zapominamy. Dlatego zrób audyt rachunków. Sprawdź, które abonamenty opłacasz i czy rzeczywiście z nich korzystasz.

Krok czwarty

Zamień faktury papierowe na e-faktury. Skrzynka zapchana korespondencją, która i tak finalnie ląduje w niszczarce lub co gorsza w koszu? Pora z tym skończyć!  Dzięki e-fakturom, po pierwsze za każdą z nich w Twojej kieszeni zostaje ok 5 zł, a po drugie masz realny, dobry wpływ na środowisko.

Krok piąty

Do sklepu chodź tylko z listą zakupów. To pozwoli Ci uniknąć zbędnych produktów, a co za tym idzie wydatków. Dlatego planuj swoje wizyty w marketach, zwłaszcza jeśli zdarza Ci się kupować wiele artykułów pod wpływem emocji.

Krok szósty

Planuj posiłki. Tylko w ten sposób, będziesz wiedziała jakich produktów potrzebujesz, więc idealnie skomponujesz powyższa listę zakupów. Dodatkowo nie musisz codziennie zastanawiać się co ugotować.

Krok siódmy

Zrób przegląd szafek oraz lodówki. Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, ale Twoja kuchnia, to taki mini market. Zanim więc zaczniesz planować menu i zakupy, zrób audyt artykułów spożywczych. Sprawdź w jakim stanie są owoce i warzywa oraz czy posiadasz produkty z krótkim terminem ważności. Wszystko po to, aby nie wyrzucać jedzenia i zaoszczędzić w domowym budżecie.

Krok ósmy

Sprawdzaj ceny robiąc zakupy. Jeśli cena na półce lub promocja wzbudza w Tobie wątpliwość, koniecznie zweryfikuj jej wysokość korzystając z czytnika. Dzięki temu unikniesz niespodzianki przy kasie i utraty kilku, a nawet kilkunastu złotych.

Krok dziewiąty

Zamień wodę w butelkach na dzbanek z filtrem. Być może się zdziwisz, ale często woda z kranu posiada więcej minerałów niż ta butelkowana. Korzystając z takiego rozwiązania masz także okazję zadbać o nasza planetę.

Krok dziesiąty

Przeglądaj paragony. Zwłaszcza kiedy Twój budżet się nie domyka lub masz wrażenie, że nie kontrolujesz wydatków. Paragony to istna skarbnica wiedzy. To właśnie tam zlokalizujesz  „czarne dziury” Twojego portfela.

Krok jedenasty

Prowadź budżet domowy. Zapisuj, planuj porównuj. Tylko w ten sposób będziesz wiedziała, gdzie rozchodzą się Twoje pieniądze, a także przygotujesz się na nieregularne i niespodziewane wydatki.

Pobierz dokument i zweryfikuj swoje płatności:

Weryfikacja płatności

Kobieta i finanse

Agnieszka Lisowska

 

2 komentarze do “11 WSKAZÓWEK, JAK ZROBIĆ PORZĄDEK W BUDŻECIE DOMOWYM

  1. Super przydatna lista 🙂 Od siebie dodałbym jeszcze, aby najpierw płacić sobie, czyli np. z wypłaty przelać określony % gotówki, który jest u nas na czarną godzinę albo ważne życiowe cele. Wtedy nie odkładamy tego co nam zostaje na koniec, a wydajemy to co sami sobie na ten cel zostawiliśmy 🙂
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry